Položky označené "Skladem" expedujeme:
- objednáno do 10:00 ve stejný den
- objednáno po 10:00 následující den

Elektromobily jsou nejvhodnější pro majitele rodinných domů

Druhá generace elektromobilu Kia Niro EV nabízí dojezd 460 km WLTP. foto: Kia
Druhá generace elektromobilu Kia Niro EV nabízí dojezd 460 km WLTP. foto: Kia

Dle statistik AURES Holdings mohou zájemci na českém trhu měsíčně vybírat z nabídky až 350 elektromobilů z druhé ruky s cenou nejčastěji okolo 780 000 korun.

Elektromobilita je tématem, který řeší v podstatě už skoro každá automobilka. Elektromobily se vyplatí především lidem, kteří mají velký nájezd kilometrů během roku. Z jakého důvodu? Cena elektromobilu je cca 2x vyšší než pořizovací cena auta se spalovacím motorem ve stejné třídě. Předtím, než výrazně zasáhnete do vašeho rozpočtu, je potřeba důkladně zvážit všechna pro a proti. 

I přes skutečnost, že ceny elektřiny lámou v současnosti cenové rekordy, nákup elektromobilu není aktuálně nevýhodným krokem. Zejména pro majitele rodinných domů, kteří disponují fotovoltaickými panely s baterií. Cena elektřiny je pro takové domácnosti výrazně nižší, využívají vlastní výrobu energie. „Domácnosti, respektive rodinné domy, které nabíjí elektromobil, mohou mít speciální produkty u dodavatelů a distribuční tarif, kde mohou ušetřit,“ uvádí Jan Béreš, energetický analytik Ušetřeno.cz  

V České republice je v současnosti v nabídce měsíčně až 350 ojetých elektromobilů, přičemž mediánová cena činí 780 000 korun (srpen 2022). Průměrný mediánový věk těchto vozů je 2,5 roku. Celkem za prvních osm měsíců bylo inzerováno již 2 652 elektromobilů s průměrným nájezdem 24 tisíc kilometrů.

„Meziročně se nabídka celého trhu rozšířila za prvních osm měsíců zatím o 18,3 %. Elektromobily nejsou stále cenově dostupné široké veřejnosti a střední hodnota ceny meziročně vzrostla o 50 %. Nicméně i v segmentu elektromobilů začíná cena mírně klesat a lze očekávat, že tento trend bude stejně pozitivní jako u zbytku trhu. Vysoká počáteční investice je navíc vykoupena následným levným provozem, a to i přes fakt, že ceny elektřiny jsou aktuálně vysoko,“ říká Petr Vaněček, provozní ředitel skupiny AURES Holdings, provozovatele sítě autocenter AAA AUTO a Mototechna. Průměrná spotřeba elektromobilu je 17-22 kWh na sto kilometrů. 

Zdroj: tisková zpráva