Položky označené "Skladem" expedujeme:
- objednáno do 10:00 ve stejný den
- objednáno po 10:00 následující den

Nejčastější otázky

elektromobilita

Nabíjecí kabely, přenosné nabíječky a Wallboxy 

⚡ Mám klasický (Mode 3 / Režim 3) nabíjecí kabel a hledám redukci, abych mohl nabíjet z domovní zásuvky.

Bohužel, toto redukovat nelze. Nabíjecí kabel (Režim 3) slouží pro nabíjení z Wallboxů či veřejných nabíjecích stanic. K nabíjení z domovních či průmyslových zásuvek slouží přenosné nabíječky (Režim 2).

⚡ Mohu si koupit nabíjecí kabel s otevřeným koncem a osadit volný konec průmyslovou vidlicí?

Ne. Nabíjecí kabely s otevřeným koncem slouží jako komponenta pro stavbu Wallboxu či přenosné nabíječky. Nelze ji osadit vidlicí a připojovat do sítě.

⚡ Tak si od Vás koupím tuto zásuvku, elektrikář mi jí zapojí a můžu používat nabíjecí kabel.

Tato zásuvka slouží jako komponenta pro sestavení Wallboxu. Nelze jí "přímo" zapojit do elektroinstalace.

⚡ Koupil jsem si 22kW nabíjecí kabel a nabíjení rozhodně neprobíhá 22kW, co s tím?

Nabíjení vždy probíhá nejslabším článkem Nabíjecí bod - nabíjecí kabel - elektromobil či Plug-in Hybrid. Pokud mám tedy vůz např. s 11kW palubní nabíječkou a zakoupím 22kW nabíjecí kabel, nabíjení bude probíhat max. 11kW. Více informací zde.


Instalace Wallboxů

⚡ Plánuji elektroinstalaci pro budoucí možnost instalace Wallboxu, co k tomu potřebuji?

Je dobře, že toto řešíte při stavbě či rekonstrukci domu. Budete tak mít připravenou elektroinstalaci a místo pro nabíjení elektromobilů či plug-in hybridů a ušetříte si do budoucna čas a peníze. Z našeho pohledu je pro nabíjení doma nejvhodnější max. 3x16A - 11kW Wallbox. Nabijete tak nejrychleji všechny plug-in hybridní vozy, elektromobily s 2x16A palubní nabíječkou (Citigo, e-golf, většina Audi a Mercedes atd.) a vozy s 11kW palubní nabíječkou ( Tesla 3 nová i3, nový Fiat 500, nové I.D. atd). K tomu je tedy potřeba vyhradit jistič B3x16A, proudový chránič Typu A (AC 30mA), min. 5x2,5mm kabel, vždy natáhnout LAN kabel pro případnou komunikaci či zapojení Wallboxu do sítě internet, pro spínání HDO extra vodič min. 0,5mm.

⚡ Jaký proudový chránič je potřeba instalovat do elektroinstalace? Výše uvádíte, že stačí Typ A (30mA), slyšel jsem, že je potřeba Typ B (AC 30mA, DC 6mA).

Při nabíjení elektromobilu vodivým připojením je potřeba mít takovou proudovou ochranu, která reaguje na střídavé, stejnosměrné pulzující, tak i na stejnosměrné reziduální proudy. Čím dál více výrobců Wallboxů integruje plnohodnotný proudový chránič Typu B, A-EV či zařízení pro sledování stejnosměrných reziduálních proudů - RCM DC 6mA. V případě, že je Wallbox vybaven RCM DC 6mA, je splněn požadavek na stejnosměrnou reziduální složku a do elektroinstalace stačí integrovat proudový chránič Typu A (30mA). Proto je tedy důležité zvolit správný Wallbox. S výběrem Vám vždy rádi pomůžeme. Více o proudových chráničích se dočtete zde.

⚡ Chtěl bych si od Vás nechat vybraný Wallbox nainstalovat. Kolik tato instalace stojí?

Instalace je vždy individuálně naceněna po návštěvě naším technikem. Vždy záleží na rozsahu úprav elektroinstalace, potřebného materiálu atd. Většina našich instalací je kolem 10 000,- + DPH.


Obecné

⚡ Za jak dlouho se nabije baterie mého vozu?

Nabíjení neprobíhá lineárně, také většinou nenabíjíte z 0 na 100%. Pro hrubou představu (nepřesný výpočet) však stačí vzít využitelnou kapacitu baterie a vydělit jí nabíjecím výkonem. Příklad: Bmw i3, 18,8kWh baterie a nabíjím přenosnou nabíječkou z domácí zásuvky 3,7kW. Nabíjení mi tedy bude trvat 5 hodin.

⚡ O kolik mi klesne dojezd mého elektromobilu v zimě?

Netušíme, to je opravdu individuální záležitost každého vozu. Pokud to vůz dovolí, tak je vhodné nastavit čas odjezdu, baterie a kabina vozu se před odjezdem předehřeje. Máte tak vůz připravený a ušetříte energii. Ideální je mít vůz v garáži, přes noc napojený na Wallbox a vůz se tak předehřeje energií ze sítě.