Položky označené "Skladem" expedujeme:
- objednáno do 10:00 ve stejný den
- objednáno po 10:00 následující den

Praha bude mít nabíjecí stanice pro elektromobily v pouličních lampách

Rada hlavního města Prahy schválila Memorandum o spolupráci při umístění dobíjecích stanic na lampách veřejného osvětlení se společností Pražská energetika, a.s.

Dobíjecí stanice pro elektromobily na lampách veřejného osvětlení: další krok v rozvoji elektromobility v Praze

Dobíjecí stanice pro elektromobily na lampách veřejného osvětlení: další krok v rozvoji elektromobility v Praze
foto: eLuminosity

 

Hlavní město Praha poskytne pro účely tohoto projektu mezi léty 2021 a 2022 prostor pro umístění celkem 82 lamp, které tvoří součást systému veřejného osvětlení.

Dobíjecí stanice na lampách veřejného osvětlení jsou jedním z dílčích kroků připravované strategie rozvoje dobíjecí infrastruktury v hlavním městě republiky, kterou byla pověřena pražská městská společnost Operátor ICT.

Rozvoj elektromobility je výzvou, na kterou se všechny světové metropole musí připravit a Praha není výjimkou. V roce 2019 bylo v hlavním městě registrováno 2347 elektromobilů a oproti roku 2018 tak došlo k téměř 50% růstu registrací automobilů poháněných právě elektrickou energií.

Významný exponenciální růst elektromobilů v Praze se navíc předpokládá i v následujících letech. I z tohoto důvodu se Rada hlavního města rozhodla na konci roku 2019 pověřit OICT přípravou Generelu rozvoje dobíjecí infrastruktury v české metropoli a koordinací budování dobíjecích stanic.

„Z našeho pohledu bude důležité přijít s co nejdetailnější strategií, která dokáže vystihnout komplexitu dobíjecí infrastruktury v Praze, a zapojit do přípravy strategie všechny klíčové aktéry, kteří se mobilitě v hlavním městě věnují. Součástí strategie bude i otázka veřejných dobíjecích bodů pro elektromobily, kterých má v současnosti Praha 260 a již v příštím roce očekáváme poptávku po více než 440 veřejných dobíjecích bodech,“ uvedl Michal Fišer, generální ředitel městské společnosti OICT, která má v Praze na starosti rozvoj a testování inteligentních řešení a technologií.

Cílem Prahy je vytvořit vyhovující podmínky pro rozvoj elektromobility a s ní související dobíjecí infrastruktury jakožto součást strategie Smart City v hlavní městě. OICT byl rovněž pověřen koordinací budovaní́ dobíjecích míst pro elektromobily v Praze.

Společnost Pražská́ energetika, a.s. bude realizovat pilotní osazení 82 lamp veřejného osvětlení v horizontu nadcházejících dvou let. Hlavní město Praha bude výhradně pronajímatelem lamp veřejného osvětlení určených pro tento pilotní projekt.

Postup české metropole v oblasti dobíjecí infrastruktury bude mimo jiné vycházet z koncepce Smart Prague 2030, která jako jeden z pilířů chytré Prahy definuje mobilitu budoucnosti jako čistou sdílenou, inteligentní a samořídící.

„Očekáváme, že z debat o elektromobilitě v Praze vyplynou jasné závěry týkající se návrhů využití jednotlivých typů dobíjecích stanic včetně jejich rozmístění po Praze či komplexní postup, jak se bude městská elektromobilita v hlavním městě realizovat s ohledem na aktivity soukromého sektoru v této oblasti. Od pilotního projektu dobíjecích stanic na lampách veřejného osvětlení očekáváme konkrétní data, která nám pomohou se rozhodnout, v jaké míře dobíjení elektroaut prostřednictvím lamp veřejného osvětlení v Praze implementovat,“ doplnil k projektu Matej Šandor, místopředseda představenstva OICT a ředitel Úseku projektového řízení a fondů, který má v rámci společnosti Operátor ICT na starosti implementaci strategie Smart Prague 2030.

zdroj: tisková zpráva

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení