Položky označené "Skladem" expedujeme:
- objednáno do 10:00 ve stejný den
- objednáno po 10:00 následující den

⚡ Co je to rotace fází a proč by se o něm mělo uvažovat u instalací s více Wallboxy?

elektromobilita

Rotace fází je běžná praxe instalatérů v elektrických instalacích, kdy instalatér mění pořadí připojení zátěží k fázím tak, aby byly 1-fázové zátěže rovnoměrně rozloženy.

To může být v některých elektrických instalacích obzvláště výhodné, protože to zajišťuje, že nepřetěžujeme některé fáze, pokud mají ostatní dostatek dostupné energie.

Jak funguje střídání fází?

Při nabíjení elektromobilů mohou některé elektromobily nabíjet pouze na 1-fázi, protože jejich palubní nabíječka (OBC) je omezená. V těchto případech, přestože je Wallbox instalován na 3-fázích, se EV bude nabíjet pouze na 1-fázi.

Třífázové nabíjení je rychlejší než jednofázové (při stejném proudu), ale v některých případech může být jednofázové nabíjení dostatečné. Například bytové domy mají významné problémy s rozvodem elektrických kabelů po celém parkovišti. Vytvoření jednofázových obvodů je jednoduchý způsob, jak udržet náklady na nízké úrovni a zároveň instalovat více nabíjecích míst. Je také dostatečné pro nabíjení elektromobilů přes noc, protože noční nabíjení poskytuje dostatek času na "naplnění" baterie a je stále nejlevnějším způsobem nabíjení elektromobilů.

Pokud však jde o domy, firmy, supermarkety nebo čerpací stanice, řidiči elektromobilů potřebují nabít co nejvíce procent baterie v minimálním čase. Zde přichází na řadu rotace fází.

Řekněme, že máte tři Wallboxy ve stené tří fázové síti. Předpokládejme, že všechny tyto Wallboxy jsou používána k nabíjení jednofázových vozidel. Pokud jsou všechny tři Wallboxy instalovány ve stejném pořadí (L1 - L2 - L3), znamenalo by to, že na L1 je potenciálně celková zátěž 30 A - protože celá zátěž je omezena kapacitou jednofázové sítě - zatímco L2 a L3 jsou zcela nevyužité (obr. 1). Kromě toho každý Wallbox nabíjí pouze proudem 10 A, protože maximální dostupný proud na každé fázi je 30 A.

V tomto scénáři není instalace Wallboxů pro nabíjení elektromobilů vyvážená a dostupný výkon je promrhán. Abychom tomu zabránili a dosáhli nabíjení plnou rychlostí, chceme vyrovnat proud ve všech fázích.Illustrations-04

Obrázek 1

 

Zde lze využít rotaci fází. Pokud jsou Wallboxy pro elektromobily instalovány s upraveným pořadím fází, jsou jednofázové nabíjecí relace rozděleny mezi všechny fáze, což vede k vyrovnanému zatížení a maximalizaci rychlosti nabíjení všech jednofázových nabíjení. (obr. 2).

 

assetFichier-10

Obrázek 2

 

Pokročilý energy management nabíjení?

Pokud máte zájem o optimalizaci energetických parametrů vaší nabíjecí infrastruktury nebo pokud hodláte rozšířit svou stávající síť, měli byste zvážit také možnost pokročilých funkcí Energy management systému v podobě funkcí Power Boost, Power Sharing a Dynamic Power Sharing.

Pokud potřebujete více informací o návrhu instalace s více nabíječkami nebo máte dotazy ohledně střídání fází, můžete nás kontaktovat prostřednictvím našeho kontaktního formuláře a naši odborníci vám poradí s nejlepšími dostupnými řešeními.