Položky označené "Skladem" expedujeme:
- objednáno do 10:00 ve stejný den
- objednáno po 10:00 následující den

⚡ Co je dynamické vyrovnávání zátěže a jak funguje?

Při nákupu nabíjecí stanice pro elektromobily jste možná slyšeli tuto větu. Dynamické vyrovnávání zátěže. Co to znamená?

Není to tak složité, jak se na první pohled zdá. Na konci tohoto článku pochopíte, k čemu slouží a kde se nejlépe používá.

Co je to vyrovnávání zátěže?

Než se pustíme do "dynamické" části, začněme s vyvažováním zátěže.

Chvíli se rozhlížejte kolem sebe. Možná jste doma. Světla jsou zapnutá, pračka se točí. Z reproduktorů se line hudba. Každá z těchto věcí je napájena elektřinou z vaší elektrické sítě. Nikdo se nad tím samozřejmě nezamýšlí, protože... to prostě funguje!

Jednou za čas se však nad tím zamyslíte. Z ničeho nic zhasnou světla. Pračka spadne na dno sudu. Reproduktory ztichnou.

Je to připomínka, že každá budova zvládne jen tolik proudu. Přetížíte-li svůj obvod, pojistky se vypnou.

A teď si představte: pokusíte se pojistky znovu nahodit. Ale o chvíli později se vypne znovu. Pak si uvědomíte, že máte puštěnou nejen pračku, ale i troubu, myčku a varnou konvici. Vypnete některé spotřebiče a znovu zkusíte pojistku. Tentokrát světla zůstávají svítit.

Gratuluji: právě jste provedli vyvážení zátěže!

Přišli jste na to, že je toho zapnuto příliš mnoho. Zastavili jste tedy myčku nádobí, nechali konvici dovařit a pak znovu nechali běžet myčku. "Vyrovnali jste" různé zátěže, které běží na vašem domácím elektrickém obvodu.

Vyrovnávání zátěže pomocí elektrických vozidel

Stejná myšlenka platí i pro nabíjení elektromobilů. Příliš mnoho elektrických vozidel nabíjených současně (nebo dokonce jedno elektrické vozidlo a příliš mnoho domácích spotřebičů) a hrozí riziko vypnutí pojistek.

To je problém zejména v případě, že váš dům má starou elektroinstalaci a nezvládá příliš velkou zátěž. A náklady na modernizaci obvodů se často zdají být astronomické. Znamená to, že nemůžete doma nabíjet elektromobil nebo dva?

Existuje jednoduchý způsob, jak náklady snížit. Odpovědí je opět vyrovnávání zátěže!

Nebojte se, nemusíte běhat po domě a neustále zapínat a vypínat spotřebiče, aby vše fungovalo.

Mnoho dnešních nabíječek pro elektromobily má zabudovanou funkci řízení zátěže. Rozhodně je to funkce, na kterou se při nákupu nabíječky ptejte. Dodávají se ve dvou variantách:

Statické a... hádáte správně: Dynamické!

Co je statické vyrovnávání zátěže?

Statické vyrovnávání zátěže jednoduše znamená, že vaše nabíječka má předem naprogramovanou sadu pravidel a limitů. Řekněme, že máte 11kW nabíječku. Při statickém vyrovnávání zátěže můžete vy (nebo váš elektrikář) naprogramovat například limit "nikdy nepřekročit spotřebu 8 kW".

Tímto způsobem si můžete být vždy jisti, že vaše nabíjecí zařízení nikdy nepřekročí limity obvodů vaší domácnosti, a to ani při spuštěných dalších spotřebičích.

Možná si ale říkáte, že to nezní příliš "chytře". Nebylo by lepší, kdyby vaše nabíječka v reálném čase věděla, kolik elektřiny spotřebovávají ostatní spotřebiče, a podle toho upravovala nabíjecí zátěž?

To je, přátelé, dynamické vyrovnávání zátěže!

Co je dynamické vyrovnávání zátěže?

Díky dynamickému vyrovnávání zátěže dokáže spotřebič inteligentně přizpůsobit množství odebíraného výkonu tak, aby vždy pracoval na optimální úrovni.

Pokud má vaše nabíjecí místo pro elektromobily tuto funkci, znamená to, že nikdy neodebírá příliš mnoho energie.

Chtěli byste mít tuto funkci? Naše řídicí jednotka go-e Controller v kombinaci s nabíječkou go-e Charger vám poskytne výhody dynamického vyrovnávání zátěže. Přizpůsobuje se neustále se měnícím energetickým potřebám vaší domácnosti a umožňuje vám nabíjet bez obav z možného výpadku proudu.

Představte si, že se večer vrátíte domů z práce a připojíte k nabíjení své auto. Vejdete dovnitř, rozsvítíte světla a začnete připravovat večeři. Nabíječka tuto činnost vidí a podle toho sníží množství požadované energie. Když pak přijde čas jít spát, nabíječka opět zvýší požadavky na energii.

Nejlepší na tom je, že se to všechno děje automaticky!

Možná nemáte problém s domácími elektrickými rozvody. Potřebujete přesto takové řešení pro řízení spotřeby energie v domácnosti? V dalších kapitolách se podíváme na to, jaké výhody nabízí inteligentní nabíječka s dynamickým řízením zátěže. Uvidíte, že v některých aplikacích je nezbytná!

Dynamické vyrovnávání zátěže v domácnosti s více elektrickými vozidly

Nabíjení jednoho automobilu značně zatěžuje obvody vaší domácnosti. Nabíjení dvou elektromobilů je ještě větší zátěž. Stejně jako v případě, kdy je v provozu mnoho spotřebičů najednou, dynamické nabíjení umožňuje tuto situaci zvládnout.

Pomocí řídicí jednotky go-e Controller můžete dokonce stanovit priority vozidel, takže pokud máte návštěvu, jejíž auto je třeba nabít jako první, dynamická správa energie se postará i o to.

Jak je dynamické vyrovnávání zátěže výhodné pro vaši solární instalaci?

Pokud máte doma fotovoltaickou (FV) instalaci, je to ještě zajímavější.

Sluneční svit přichází a odchází a množství vyrobené solární energie se v průběhu dne mění. Vše, co se nespotřebuje v reálném čase, se buď prodá zpět do sítě, nebo se uloží do baterie.

Pro mnoho majitelů fotovoltaických zařízení má smysl nabíjet jejich elektromobily pomocí solárních panelů.

Nabíječka s dynamickým vyrovnáváním zátěže, jako je naše nabíječka go-e Charger v kombinaci s řídicí jednotkou go-e Controller, dokáže průběžně upravovat nabíjecí výkon tak, aby odpovídal tomu, kolik solární energie je v daném okamžiku k dispozici. Tímto způsobem můžete maximalizovat množství solární energie dodávané do vašeho vozu a minimalizovat spotřebu elektřiny ze sítě.

Pokud jste se setkali s pojmy "nabíjení z fotovoltaiky" nebo "integrace fotovoltaiky", pak tyto funkce řízení zátěže hrají v tomto systému klíčovou roli.

Jak je dynamické vyrovnávání zátěže výhodné pro vaši firmu?

Další situací, kdy dynamické řízení spotřeby energie hraje zásadní roli, jsou majitelé flotily elektromobilů nebo majitelé firem s parkovacími a nabíjecími službami pro více řidičů elektromobilů.

Představte si, že jste firma s flotilou elektromobilů pro svůj podpůrný tým a vedoucí pracovníky, která nabízí bezplatné nabíjení pro své zaměstnance.

Mohli byste utratit desítky tisíc eur za posílení elektrické infrastruktury. Nebo byste se mohli spolehnout na dynamické vyrovnávání zátěže.

Vzhledem k tomu, že vozy přijíždějí a odjíždějí a mnoho z nich se nabíjí současně, dynamické vyrovnávání zátěže zajistí, aby byl vozový park nabíjen co nejefektivněji a nejbezpečněji.

Sofistikované systémy také umožňují stanovit priority uživatelů, takže se provedou nejnaléhavější úkoly nabíjení - například pokud vozidla podpůrného týmu musí být vždy připravena k jízdě. Tomu se někdy říká prioritní vyvažování zátěže.

Nabíjení mnoha vozů současně často znamená, že máte k dispozici vysoký počet nabíjecích stanic. V tomto scénáři udržet elektrické zatížení pod kontrolou a zároveň spravovat rozsáhlou nabíjecí infrastrukturu znamená, že by měl systém řízení zátěže doplňovat nějaký druh systému řízení nabíječek.

Systém řízení zátěže vs. systém řízení nabíječky

  • Systém řízení zátěže: To je jen jiný způsob, jak mluvit o vyrovnávání zátěže!
  • Systém řízení nabíječky: Představte si, že jste podnik s desítkami nebo dokonce stovkami nabíječek na parkovišti. Nebylo by skvělé mít nějakou digitální platformu, která by vám umožnila sledovat všechny tyto nabíječky najednou. To je systém správy nabíječek! Umožňuje vám spravovat uživatele, provádět diagnostiku, analýzu, správu vozového parku, a dokonce i řízení zátěže.

Souhrn

Vyrovnávání zátěže v té či oné podobě je užitečnou funkcí ve většině elektrických obvodů. V sestavě s nabíječkou pro elektromobily je velmi doporučována.

Jakmile uvažujete o přidání solární energie do mixu nebo pokud potřebujete spravovat flotilu vozidel nebo nabíječek - ať už na pracovišti, v obytném komplexu nebo na parkovišti pro zákazníky - pak je inteligentní způsob řízení všech těchto energetických nároků nezbytný.

A právě zde přichází na řadu dynamické vyrovnávání zátěže. Udržuje váš elektrický okruh v dobrém chodu a zároveň zajišťuje, aby se vozidla připojená k systému nabíjela co nejrychleji a nejrozumněji. To vše vám ušetří závratné částky za fyzickou modernizaci elektrické sítě.