Položky označené "Skladem" expedujeme:
- objednáno do 10:00 ve stejný den
- objednáno po 10:00 následující den

⚡ Co je to nabíjení elektromobilů pomocí OCPP?

Stále více dobíjecích stanic se chlubí tím, že splňují požadavky OCPP. Co ale tato 4 písmena znamenají a co je na nich pro vás skvělého? Vše se brzy dozvíte.

Co je OCPP?

OCPP je zkratka pro Open Charge Point Protocol. V podstatě se jedná o otevřenou specifikaci pro nabíjecí stanice pro elektromobily, která jim umožňuje komunikovat s centralizovaným systémem řízení.

Je to podobné jako v chytré domácnosti, kde si vypínače světel, klimatizace a dokonce i garážová vrata vyměňují zprávy s vaším telefonem, takže vše lze ovládat z jednoho místa.

OCPP_ec2636891f

Jak OCPP funguje?

Představme si, že máte několik nabíjecích stanic pro elektromobily od různých výrobců a některé z nich (nebo dokonce všechny) nepodporují OCPP.

V takovém případě nemůžete nabíjecí místa ovládat současně, protože "mluví" různými jazyky. Jste také vázáni na jednoho výrobce hardwaru a poskytovatele softwaru. Využití lákavých nabídek jiných výrobců není možné.

A nyní vítejte ve světě OCPP, kde všechna vaše nabíjecí místa pracují v rámci jednoho otevřeného standardu. Tento "jazyk" s otevřeným zdrojovým kódem vám dává plnou svobodu. Umožňuje komunikaci nabíječky, backendu a systému správy bez ohledu na dodavatele a výrobce.

Díky tomu máte kontrolu nad cenami, začátkem/koncem nabíjení a dalšími věcmi, na kterých při nabíjení elektromobilu záleží.

To vše na jednom ovládacím panelu!

 

Poznámka: Přestože se všechna data neustále posílají tam a zpět v rámci jedné sítě, jsou dobře chráněna šifrováním. Vývojáři OCPP s každou novou verzí úroveň zabezpečení vylepšují. Proto nikdo kromě vás nebude mít přístup k informacím o nabíjení elektromobilů OCPP.

 

Může jakýkoli hardware OCPP pracovat s jakýmkoli softwarem OCPP?

Nebo jinými slovy, mohou spolu komunikovat všechna zařízení a sítě s "OCPP tagem"? Stručná odpověď zní ano.

Je však třeba vzít v úvahu jednu věc, a to když do hry vstupuje verze OCPP.

Faktem je, že můžete nastavit spojení mezi libovolným hardwarem a softwarem OCPP, pokud systém správy nabíjecí stanice a hardware pro nabíjení elektromobilů podporují stejnou verzi OCPP.

Například naše nabíječky go-e jsou kompatibilní s OCPP 1.6 (nejběžnější). Proto dokonale fungují v síti, kde všechny ostatní nabíječky podporují tuto verzi.

 

OCPP není něco, co byste mohli přidat k nabíjecí stanici. Proto je nezbytné před nákupem nabíječky zkontrolovat, zda je kompatibilní s OCPP.

 

Různé verze OCPP: Stručný přehled

OCPP je na trhu již nějakou dobu. Úplně první verze - OCPP 1.5 - vydaná v roce 2012 byla výrazně vylepšena, protože standardizační orgán - Open Charge Alliance (OCA) - si uvědomil potřeby uživatelů.

Celkově nyní najdete 4 hlavní verze protokolu OCPP, z nichž nejnovější je OCPP 2.0.1. Zde si můžete prohlédnout rozdíly mezi všemi protokoly, které kdy byly vydány organizací Open Charger Alliance.

Co byste měli vědět o protokolu OCPP 1.6 JSON - nejběžnější verzi

Přestože se technologický pokrok nikdy nezastaví a novější verze OCPP spatřily světlo světa již před několika lety, protokol Open Charge Point Protocol 1.6 zůstává nejběžnější.

Proto jej společnost go-e implementovala do svých nabíjecích stanic.

JSON OCPP 1.6 nabízí tři speciální funkce:

 • Vyrovnávání zátěže
 • Centrální inteligentní nabíjení
 • Lokální inteligentní nabíjení

No a kromě toho všeho verze 1.6 usnadňuje a zpřehledňuje nabíjení jak pro řidiče elektromobilů, tak pro majitele nabíjecích stanic. Stručně řečeno, zřízením sítě nabíječek pomocí OCPP 1.6 nemůžete udělat chybu.

ocpp_1_6_0a10096292

Má pro vás nástěnný box s OCPP význam?

Přemýšlíte, zda OCPP skutečně potřebujete? Zde jsou skupiny osob, které mohou mít z používání nabíjecí stanice s podporou OCPP prospěch.

Nabíjecí stanice s OCPP pro soukromé uživatele

Pokud si plánujete pořídit jednu nebo dvě nabíjecí stanice pro elektromobily, není OCPP při jejich výběru zásadním požadavkem. I když plánujete sdílet wallbox například se sousedy, nemusíte myslet na technickou stránku řízení nabíjení.

Existuje však několik výjimek:

 • OCPP je vyžadováno místními předpisy

V některých případech jste povinni připojit svou nabíjecí stanici pro elektromobily ke službě OCPP provozované místní energetickou společností. Například v roce 2019 Velká Británie zavedla pro nové nabíjecí stanice povinné standardy inteligentního nabíjení (OCPP nebo jiné komunikační protokoly).

 • Podpora OCPP je podmínkou pro některé dotace

Například v Rakousku bylo počátkem roku 2022 možné požádat o dotaci ve výši 900 eur, pokud si v bytovém domě nainstalujete inteligentní wallbox podporující OCPP.

Nabíjecí stanice s OCPP pro podnikatele

Zcela jiná situace nastane, když vlastníte flotilu nabíjecích stanic a máte více lidí, kteří je chtějí využívat.

To je případ, kdy se OCPP stává klíčovým. Tento protokol s otevřeným zdrojovým kódem vám jako provozovateli dobíjecích míst (CPO) umožní:

 • monitorovat svou flotilu nabíjecích stanic
 • řídit procesy nabíjení (např. aktivovat vyrovnávání zátěže)
 • spravovat identifikaci zákazníků
 • zpracovávat vyúčtování.

Kromě toho můžete používat nabíjecí stanice od různých výrobců a poskytovatelů softwaru a všechny je ovládat v rámci jednoho systému.

Není to úžasné?

Jediným požadavkem je, aby všechny podporovaly stejnou verzi OCPP. Je to tak jednoduché.

Výhody OCPP

Většina věcí v životě má svá pro a proti. OCPP toto "pravidlo" porušuje a přináší vám výhru z každého úhlu pohledu.

Začněme hlavní výhodou - OCPP umožňuje nabíjecím stanicím komunikovat se systémy řízení od různých dodavatelů. Pokud víte, kolik dodavatelů s kolika různými platebními plány existuje, jistě tuto možnost oceníte.

Ale to není všechno.

Doporučujeme vám zvážit i další vynikající výhody! Tady jsou:

 • Flexibilita
  Jen si to představte: váš dodavatel softwaru se náhle složí a už vám nebude nabízet služby, které potřebujete. Co budete dělat potom? Odpověď je jednoduchá, pokud jsou vaše dobíjecí stanice v souladu s OCPP - změníte poskytovatele a během několika dní najdete nového.
 • Možnost volby
  Trh nabízí spoustu možností hardwaru a softwaru. Čím větší máte volnost, tím větší je pravděpodobnost, že najdete tu, která vám bude nejlépe vyhovovat.
 • Finanční jistota
  Někdy se stává, že provozovatelé sítí z ničeho nic zvýší své ceny. Není to však konspirační teorie, takže to nedělají všichni dohromady. S OCPP, pokud jeden síťový operátor zvýší ceny, můžete v mžiku přejít k jinému.

Souhrn

Závěrem lze říci, že OCPP zavádí společný jazyk, který zajišťuje, že nabíječ, backend a systém řízení si mohou vyměňovat data a spolupracovat. Je důležité, aby všechny strany podporovaly stejnou verzi OCPP.

Protokol Open Charge Point Protocol usnadňuje zřízení flotily nabíjecích stanic a jejich současné řízení.

Navíc není problém změnit poskytovatele sítě. Z protokolu OCPP mohou těžit i soukromí řidiči elektromobilů, protože v některých případech je nezbytnou podmínkou pro získání dotací na dobíjecí stanice.