Položky označené "Skladem" expedujeme:
- objednáno do 10:00 ve stejný den
- objednáno po 10:00 následující den

⚡ Maximalizujte účinnost svého elektromobilu pomocí nabíjení z přebytků fotovoltaiky: Příručka pro chytré využití energie

S fotovoltaickým (FV) systémem ve vašem domě můžete během dne získat bohatou úrodu elektřiny. Co ale dělat, když máte solární energie nejen dost, ale více než dost? Místo toho, abyste tuto přebytečnou energii prodávali do sítě za ne zcela optimální cenu, můžete ji využít a napájet své elektrické vozidlo prováděním takzvaného "nabíjení přebytků z fotovoltaiky" nebo "přebytečného nabíjení z fotovoltaiky".

V tomto článku vám vysvětlíme, jak FV přebytečné nabíjení funguje, co je třeba zvážit a proč je pro vás jako majitele elektromobilu výhodné.

Co je to fotovoltaické přebytkové nabíjení?

Přebytečné fotovoltaické nabíjení je proces, při kterém se veškerá nevyužitá solární energie vyrobená fotovoltaickým systémem v budově nasměruje přímo do baterie elektromobilu. To vám umožní využít co nejvíce vlastní obnovitelné energie pro jízdu.

 

Poznámka: Předpokladem pro nadbytečné nabíjení je nabíjet vozidlo, když svítí slunce a solární panely vyrábějí elektřinu. Pokud tedy nabíjíte své vozidlo pouze jednou nebo dvakrát týdně, zvažte, zda jej nenabíjet doma, když je zaparkované v garáži nebo venku a venku je dostatek slunečního světla.

Tímto způsobem můžete plně využít přebytek energie, kterou vaše panely produkují, a maximalizovat účinnost nabíjení vašeho elektromobilu. Představte si, že máte horký letní den, kdy slunce jasně svítí a jeho světlo nezakrývá jediný mrak. V důsledku toho vaše solární panely vyrábějí obrovské množství energie.

 

V sobotu ráno se myčka postará o vaše nádobí, bojler vám dodá dostatek teplé vody a vy spustíte pračku, abyste si připravili oblečení na příští týden. Nicméně i tak... je k dispozici ještě více solární energie! Je to tedy skvělá příležitost, jak zdarma dobít baterii svého elektromobilu a další den jezdit na sluníčku.

Jak to vlastně můžete udělat?

Jak funguje přebytečné nabíjení fotovoltaickými články?
Přebytečné fotovoltaické nabíjení využívá zelenou energii vyrobenou domácím fotovoltaickým systémem k napájení vozidla. Mezi klíčové součásti fotovoltaického systému patří samotné solární panely a střídač, které společně generují a přeměňují solární energii.

 

 

Cílem přebytečného nabíjení je recyklovat přebytečnou energii, která by jinak byla odeslána zpět do sítě, a místo toho ji využít k dobíjení elektromobilu. Přebytečnou energii můžete samozřejmě také prodat do sítě, ale nevyděláte na tom majlant. Nákup elektřiny obvykle stojí více než její prodej. Takže když jsou dny méně slunečné, může se stát, že budete energii nakupovat za vyšší cenu, než za jakou jste ji prodávali. Není to výhodná koupě.

Funguje to takto: Když vaše chytrá nabíječka elektromobilů zjistí přebytek energie vyrobené solárními panely, začne pracovat. Začne nabíjet váš vůz a umožní vám vzít si sluneční energii s sebou na cestu. Je to v podstatě jako mít vlastní solární čerpací stanici, ale bez výfukových plynů a emisí.

Co potřebuji pro nabíjení přebytků fotovoltaických článků?

Jak se říká, popořadě. Abyste mohli využívat výhod fotovoltaického přebytkového nabíjení, potřebujete solidní základ zařízení. To zahrnuje instalaci solárních panelů a nákup všech potřebných komponent pro provoz domácích spotřebičů na sluneční energii. Neváhejte se podívat na náš příspěvek na blogu o nabíjení elektromobilů pomocí solárních panelů, kde se o tom dozvíte více.

Na straně elektromobilu budete potřebovat chytrý wallbox, která je schopna fotovoltaického přebytkového nabíjení.

Který Wallbox umožňuje nabíjení přebytky fotovoltaiky?

Na trhu je poměrně velký výběr nabídek. Mnohé z wallboxů vás však vyjdou draho. Pokud chcete, aby vaše nabíjecí stanice umožňovala nadbytečné nabíjení z fotovoltaiky, a nechcete za její nákup utratit majlant, je naše chytrá nabíječka go-e Charger v kombinaci s řídicí jednotkou go-e Controller skvělým řešením. Tato kombinace šetrná k peněžence nabízí bezproblémové nabíjení pomocí přebytků solární energie.

Řídicí jednotka go-e Controller funguje jako systém řízení spotřeby energie (EMS). Díky tomu je bránou do světa možností. Technicky zdatní uživatelé mohou díky otevřenému rozhraní API nabíječky go-e Charger využívat další řešení EMS. Navíc někteří poskytovatelé třetích stran již integrovali naši nabíječku go-e Charger do svých vlastních EMS. Nicméně pro ty, kteří dávají přednost jednoduchosti a cenové dostupnosti, je go-e Controller absolutním vítězem.

Řídicí jednotka go-e Controller sleduje množství přebytečné solární energie a umožňuje její přenos do autobaterie. Nabíječka go-e Charger se mezitím postará o samotný proces nabíjení a doplní energii do autobaterie tím nejbezpečnějším možným způsobem.

Toto řešení vyniká transparentností, kterou poskytuje. Díky řídicí jednotce můžete mít přehled o výrobě a spotřebě fotovoltaické energie pro svůj elektromobil a některé další domácí spotřebiče s velkou spotřebou energie. K těmto informacím můžete přistupovat a sledovat je prostřednictvím aplikace nebo je vidět na displeji zařízení go-e Controller.

Můžete tak bez obav nabíjet svůj vůz a přesně vědět, odkud energie pochází a kam směřuje. To je síla chytrého nabíjení!

 

 

Jaké jsou výhody nabíjení fotovoltaických přebytků?

Dobrá, pojďme se na chvíli vrátit a promluvit si o tom, proč je fotovoltaické přebytkové nabíjení tak výhodné pro všechny.

  • Úspora nákladů: Používáním systému solárních panelů k byť jen částečnému nabíjení elektromobilu automaticky snižujete spotřebu elektřiny ze sítě, která je často dražší než energie vyrobená solárními panely. To vám může časem ušetřit pěkný peníz, zejména pokud používáte svůj elektromobil denně.
  • Lepší energetická nezávislost: Nabíjení přebytků fotovoltaických panelů vám umožní vyrábět vlastní energii, takže budete méně závislí na rozvodné síti. To může být důležité zejména v oblastech s nespolehlivou nebo drahou elektřinou ze sítě.
  • Snížení uhlíkové stopy: Nabíjení vašeho elektromobilu pomocí obnovitelných zdrojů energie, jako jsou solární panely, snižuje vaši uhlíkovou stopu. Každý kilometr ujetý na sluneční energii je krokem k zelenější budoucnosti a úspornějšímu životnímu stylu. Solární energie neprodukuje emise skleníkových plynů, na rozdíl od elektřiny ze sítě, která je převážně závislá na fosilních palivech, jako je uhlí, zemní plyn a ropa.

Kdy je výhodné nabíjení přebytků fotovoltaiky?

Fotovoltaické přebytkové nabíjení je pro vás ideálním řešením ve dvou případech:

  • Pokud je množství energie vyrobené vaším domácím fotovoltaickým systémem často větší než množství energie spotřebované domácností.
  • Pokud často jezdíte svým elektromobilem a spotřebováváte značné množství energie na nabíjení.

Souhrn

Nabíjením pomocí solární energie a snížením závislosti na elektrické síti nejenže dlouhodobě šetříte peníze, ale také přispíváte k ochraně životního prostředí.

Navíc si můžete užívat nezávislosti a klidu z vědomí, že k provozu domácnosti a nabíjení svého elektromobilu využíváte vlastní solární energii.

Pokud však uvažujete o koupi solárního systému pouze za účelem nabíjení svého automobilu, možná byste si to měli rozmyslet. Než se do toho pustíte naplno, je důležité posoudit celkovou spotřebu elektřiny ve vaší domácnosti. Instalací fotovoltaického systému a maximálním využitím přebytků při nabíjení můžete nejen nabíjet svůj elektromobil, ale také optimalizovat využití elektřiny v budově. Je to chytrý krok, který vám jistě ušetří pěkný peníz a sníží vaši uhlíkovou stopu.