Položky označené "Skladem" expedujeme:
- objednáno do 10:00 ve stejný den
- objednáno po 10:00 následující den

Stavba AC nabíjecích stanic v Česku výrazně zrychlí díky úpravě zákona

Tzv. "pomalé" střídavé nabíjecí stanice do výkonu 22 kW nebudou v Česku díky úpravě zákona potřebovat stavební povolení ani rozhodnutí o umístění.

nabíjení elektromobilu Škoda CitigoE iV u pomalé nabíjecí stanice v Klášterci nad Ohří

Nabíjení elektromobilu Škoda CitigoE iV u pomalé nabíjecí stanice v Klášterci nad Ohří
foto: ČEZ

 

Pozměňovacím návrhům dnes aktuálně zelenou hospodářský výbor poslanecké sněmovny a doporučil je tak ke schválení ve III. čtení. Zdlouhavé stavební řízení je klíčovým problémem při budování infrastruktury nabíjecích stanic pro elektromobily.

Problém se týká i stavby relativně malých obslužných stojanů, jako jsou AC nabíjecí stanice, které jsou mnohdy menší než obyčejný parkovací automat. Přesto u nich bylo dosud potřeba projít zdlouhavým povolovacím procesem, který trvá běžně několik měsíců. To se však nyní změní.

Ve třetím čtení v poslanecké sněmovně se nachází nyní poslanecký návrh na změnu vládního návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 416/2009 o urychlení stavby infrastruktury. Iniciativa, se kterou přišla Asociace pro elektromobilitu, si klade za cíl výrazně stavbu nabíjecích stanic urychlit. A zdá se, že se to podaří.

Pokud bude návrh definitivně schválen, nebude už nutné pro stavbu pomalých nabíjecích stanic do výkonu 22 kW získat stavební povolení ani žádat o rozhodnutí o umístění stavby. Tím se jejich stavba výrazně zrychlí.

Jak nám potvrdil místopředseda Asociace pro elektromobilitu Lukáš Hataš, návrh aktuálně doporučil i hospodářský výbor poslanecké sněmovny, kde byl zpravodajem poslanec Martin Kolovratník /ANO/. Pokud zákon včetně této změny schválí Parlament a podepíše prezident, nabyde účinnosti pravděpodobně 1.1.2021.

Za návrhem, který vzešel z iniciativy asociace pro elektromobilitu, stojí poslanci Petr Třešňák, Pavel Pustějovský, Petr Dolínek, Petr Pávek, Marian Jurečka, Helena Langšádlová, Martin Kolovratník, Patrik Nacher, Martin Jiránek a Ondřej Polanský.

Stavby rychlonabíjecích stanic se změna netýká a pro ně by měl platit stále stejný, delší režim.

Zdroj: ASEP

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení